Ana Sayfa Genel Bu konser kesinlikle kaçmaz

Bu konser kesinlikle kaçmaz

7
0

img-20161027-wa0000İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu, Cumhuriyet Bayramı Konseri, yarın akşam (28 Ekim Cuma) saat 20.00’de Hakan Çeken Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak, Güner Özkan’ın da katkılarıyla 29.03.2001 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla kurulan topluluk, konser faaliyetlerine 08.11.2008 tarihinde Bakan Ertuğrul Günay’ın onayı ile başladı.

Topluluk çalışmalarına sanat yönetmeni olarak 2008-2011 tarihleri arasında  Celal Vural ile çalışmış bu tarihten sonra da Mehmet Ali Gevrek yönetiminde birbirinden değerli ses, saz, dans ve misafir sanatçıları ile birlikte başarılı sanat faaliyetlerine devam etmektedir.

Türkçe konuşulan tüm bölgelerin müziklerini ve danslarını, yurtiçi ve yurtdışında eksiksiz bir biçimde tanıtılmasını yegane amaç edinen topluluk, bu amaç doğrultusunda kardeş akraba ve toplulukların (Anadolu, Musul, Kerkük, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Tataristan, Kırım, Karaçay, Balkar, Hakasya, Tuva, Saha, Yakutistan, Gagauzya, Uygur, Bosna ve Balkanlar) geleneksel müzik ve danslarını, tarihsel seyriyle inceleyerek, zaman zaman derlemeler yaparak notaya almıştır. Periyodik konserler, televizyon ve radyo programları, yurtiçi ve yurtdışı konser ve turnelerle kamuoyuna sunmak suretiyle, Türk Dünyasının zengin müzik ve danslarını, hem ülkemizde hem de farklı coğrafyalarda yaşayan Türk Topluluklarına ve dünyaya tanıtmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir