Ana Sayfa Asayiş Lefke ekibine büyük ayıp ettik

Lefke ekibine büyük ayıp ettik

44
0

Uzun yıllardır 14 Ağustos’ta gerçekleşen Urla Bağbozumu Şenlikleri’ne katılmak için aylar önce hazırlıklarını tamamlayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti temsilcisi Lefkeli üzüm ve şarap üreticileri ile Lefke Belediyesi yetkilileri, şenlik tarihinin bu yıl son anda değiştirilmesiyle büyük şanssızlık yaşadı. Doğal Sofra Urla Temsilciliği yöneticilerinin davetlisi olarak 13 Ağustos’ta Urla’ya gelen Lefke grubu, şenlikleri göremeden 18 Ağustos’ta Kıbrıs’a döndü.

Haluk Giray (Lefke Belediyesi Müdürü), Levent Oral (Lefke Belediyesi Proje Ofisi Sorumlusu), Münevver Ebedi Çakmak (Lefke Belediyesi Cittaslow Sorumlusu), Taner Aslantürk (Malyalı Ltd.- Bağ Yetiştiricisi- Zivaniya Üreticisi), İsmail Safkan (Angolas Ltd. Şarap ve Zivaniya Üreticisi) ve Toğan Mestan’dan (Bağ Yetiştiricisi- Zivaniya Üreticisi) oluşan Lefke grubu, Doğal Sofra Urla Temsilciliği’nin 2019 başında yaptığı davete olumlu yanıt verdi ve hazırlıklara başladı. Mayıs ayı içinde davet teyidi için Urla Doğal Sofra yöneticileriyle tekrar görüştü. Doğal Sofra yetkilileri de Urla Belediyesi ile görüşüp, tarihi teyit etti.

Haziran ayında ise Urla Belediyesi Bağbozumu Şenlikleri’nin 31 Ağustos’ta yapılmasını kararlaştırdı. Ancak bu süreçte uçak biletleri ve otel rezervasyonlarını 14 Ağustos tarihlerine göre ayarlayan Lefke ekibi, 13 Ağustos’ta Urla’ya geldi ve şenlik tarihinin değiştiğini öğrendi.

Doğal Sofra Urla Temsilciliği ise bu aksamayı gidermek için olağanüstü bir çalışma ile KKTC temsilcilerini evlerine mutlu göndermek amacıyla yoğun bir program hazırladı.

Urla’daki üzüm ve şarap üreticileri ile temasa geçen Doğal Sofra Urla Temsilcileri, Kıbrıs ekibini Urlalı üreticilerle buluşturup bilgi alışverişini sağladı.

Doğal Sofra yöneticileri ayrıca Kıbrıs ekibine, Zeytinyağı işliği, 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği’nin İskele’de bulunan tersanesi ve Urla içindeki tarihi yerler için gezi düzenledi.

KKTC ekibi sözcüsü, Lefke Belediyesi Cittaslow Sorumlusu Münevver Ebedi Çakmak, şunları söyledi:

‘’2015 yılında Citta Slow üyesi olan Lefke Belediyesi, Çukurova Kalkınma Ajansı  finansmanı ile  “Lefke ve Köyleri’nde Üretilen Ürünlerin Pazarlanması ve Tanıtılması” projesi kapsamında  üretim atölyesi kurulmayı ve burada yerel ürünlerin üretilip satışının yapılmasını hedeflemektedir. Proje kapsamında ayrıca  Lefke ve Köylerinde  yerel üretim yapan üreticilerimizin ürünlerini pazarlayabilmeleri ve turizme kazandırılmaları ile ilgili  eğitimlerin verilmesi ve üreticilerimizin farklı yerlerde benzer üretim yapan üretici uygulamaları ile ilgili gözlem yapmaları ve işbirlikleri kurmalarını sağlamak amacı ile uluslararası festivallere katılmaları öngörülmektedir.

Proje kapsamında ilk önce Kasım ayında Seferihisar’da düzenlenen Mandalina Şenliği’ne katılan narenciye üreticilerimiz burada benzer alanlarda üretim yapan üreticiler ile bir araya gelme fırsatı bulmuşlardır.

Proje kapsamında yerel üreticilerimizle katılınması planlanan bir diğer festivalde Urla Belediyesi tarafından düzenlenen Urla Geleneksel Bağbozumu Şenliği idi. Lefke ve Köylerinde  bağcılıkla uğraşan veya bu alana kaymak isteyen üreticilerimiz ile Urla’da bağcılık ile uğraşan veya üzümü farklı şekillerde işleyen  yerel üreticiler ile üreticilerimizi bir raraya getirmeyi ve yeni işbirlikleri kurmaları hedeflenmekte idi.

Şenlik tarihinin değişmesiyle şanssızlık yaşadık ancak bize hazırlanan program ile de amacımıza ulaşmış olduk. Urla Doğal Sofra temsilcileri ile iletişime geçtikten sonra Urla Bağ Rotası üzerinde bulunan Urla Bağ Evi, Urlice Şarapçılk, Mozaik Şarapçılık, Urla Şarapçılık ve USCA Şarapçılık tesisleri ziyaret edildi.

Ayrıca, Urla Doğal Sofra temsilcileri ile Beğendik Abi’de buluşup Urla’nın geleneksel/kültürel yemeklerini tatma ve Kıbrıs’a özgü üzümden üretilen yerel ürünlerimizi tanıtma imkanı bulduk. Urla Doğal Sofra oluşumuna misafirperverlikleri ve içtenlikleri nedeniyle teşekkür ederiz.’’

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir