Ana Sayfa Asayiş Meclis’teki karmaşa, Burcu Oğuz’u güldürdü

Meclis’teki karmaşa, Burcu Oğuz’u güldürdü

49
0

Urla Belediyesi Meclisi Ağustos ayı 2. bileşiminin gerçekleştiği toplantının ilk maddesinde yaşanan karmaşa, Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz’un eşi Burcu Oğuz’u gülme krizine soktu. Meclis Toplantısı’nı, AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi grubunun yer aldığı yerin arka tarafındaki sıralarda izleyen Burcu Hanım, yaklaşık 7 dakika süren ‘Usul karmaşası’ sırasında yaşadığı gülme krizini önleyemedi, eğilerek görünmesini engellemeye çalıştı. Başkan Oğuz’un bu madde ile ilgili yaptığı oylama ise ilçede tartışılır hale geldi. Oylanan madde içeriğindeki taşınmaz ile ilgili olarak hukuksal sürecin devam ettiği, oylamanın da bu nedenle usulsüz olduğu ve geçersiz sayılacağı iddia edildi.

6 Ağustos Salı günü saat 17.00’de gerçekleşen Meclis Toplantısı’nda ilk madde olarak, Zeytinalanı’ndaki bir taşınmaz hakkında, geçtiğimiz oturumda Hukuk, İmar ve Kent ve Çevre Komisyonlarına havale edilen dosya ile ilgili komisyon raporları okundu.

Başkan Oğuz daha sonra komisyon raporlarını meclis üyelerinin oylarına sundu. Oylama yapıldı, Başkan Oğuz tam kararı okurken, AK Partili Meclis Üyesi Barış Bükülmez, oylamanın yanlış yapıldığını vurguladı.

Bunun üzerine Meclis Üyeleri Ertan Certel, Bülent Köklü, Selçuk Balkan ve Barış Bükülmez Başkanlık kürsüsüne giderek Başkan Oğuz ile istişarelerde bulundu.

İşte bu karmaşa sırasında Meclis Toplantısı’nı izleyen Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz’un eşi Burcu Oğuz, gülme krizine girdi. Önce ağzını eliyle kapatan Burcu Hanım, daha sonra eğilerek gülmesinin görünmesini engellemeye çalıştı.

Başkanlık kürsüsünde gerçekleşen istişareden sonra Başkan Oğuz yeniden bir oylama yaptırdı ve İmar Komisyonu ile Kent ve Çevre Komisyonu’nun ortaklaşa raporunda sunulan ‘1/1000’lik İmar Planlarında değişiklik yapılarak, adı geçen arazinin yeşil alan statüsüne alınması’nı içeren maddeyi oylattı. Oylama, oy çokluğu ile raporun komisyonlardan geldiği gibi kabul edilmesiyle tamamlandı.

Meclis toplantısı sonrası konuyla ilgili yapılan tartışmalarda ise uzmanlar, ‘Hukuk Komisyonu raporunda konunun hukuksal süreçte olduğu ve beklemeye alınması yönünde görüşü varken, İmar ile Kent ve Çevre Komisyonu’nun adı geçen arsayı 1/1000’lik planlarda değişiklik yaparak yeşil alana dahil etme talebi birbirine tam zıt iki görüş. Mahkeme Urla Belediyesi aleyhine bitip, Urla Belediyesi tarafından temyiz edilen bir dosya hakkında beklemeye almaktan daha doğru bir karar olmazdı. Ayrıca, İmar ile Kent ve Çevre Komisyonları’nın talebi olan 1/1000’lik planlarda yapılması düşünülen değişiklik de 1/5000’lik planlarda yapılmadan mümkün olamaz. Bu da ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne başvuru ile gerçekleşebilir. Bu yapılmadan 1/1000’lik planlarda değişiklik talep etmek usulen yanlıştır’ görüşlerinde bulundu.

İşte o anları yansıtan video görüntüsü

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir