Ana Sayfa Genel Okullar açıldı, okulu sevmek …

Okullar açıldı, okulu sevmek …

15
0

serappppOkulların ilk günlerindeyiz. İlk kez okulla tanışacaklar ya da tatile doyamayanlar için zor günler olabilir. İlk kez okula başlayacaklar içinde sınıfa anne babasıyla girmek isteyenler, sabah okula gitme vakti geldiğinde rahatsızlananlar olabilir. Genelde karınları ya da başları ağrır. Sürekli bahaneleri vardır. Bu konuda ebeveynlere büyük sorumluluk düşmektedir. Yapmaları gereken en önemli davranış  sabırlı ve sakin olmalarıdır. Ve öğretmenlerle işbirliği yapmaları gerekmektedir.

Sosyal ortamlarda büyüyen ve okul öncesi eğitimi alan öğrencilerde ilk gün sıkıntısı hemen hemen hiç yaşanmaz. Çünkü onlar kalabalık ve sosyal ortamlara alışıktırlar. Ebeveynlerinden ayrı kalmak onları korkutmaz, arkadaşlarıyla olmak, kendi başlarına bir şeyler yapmak hoşlarına gitmektedir.

Çocuklarını okula hazırlamada ebeveynlere düşen en önemli görevlerden biri de onları sosyal bir birey olarak yetiştirmektir. Fazla korumacı olmak, sürekli yanında olduğunu hissettirmek ve hatta hiç yanından ayırmamak, sorumluluk vermemek, çocuklar adına kararlar almak okulda bir birey olarak kaldıklarında sorun yaşamalarına neden olur.  Çocukları öz güvenli ve sorumluluk sahibi bireyler olarak yetiştirmek okul başlangıçlarında sıkıntı yaşamamaları için gerekli en önemli koşuldur.

Ebeveynler çocuklarına okulla ilgili olumlu ve güzel şeyler anlatmalı, olumlu örnek olacak davranışlarda bulunmalı, eğitimin önemini, okulun gerekliliğini uygun bir dille anlatmalıdırlar. Küçük yaşta yaşlarına uygun, rahatlıkla anlaya bilecekleri, ilgilerini çekebilecek kitaplarla tanıştırmak, okumayı sevdirmek de çok önemlidir.  Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntı okula hazırlıyoruz diye çocuğu kitaplara ya da gereksiz bilgilere boğmak, yaşından büyük sorumluluklar yüklemek okulu sevmek yerine okuldan soğumasına neden olur. Bırakın zamanı geldikçe öğrenmesi gerekenleri yılmadan bıkmadan öğrensin.

Yazının başlangıcında belirttiğim gibi öğretmenlerle işbirliği yapmak çok önemlidir. Öğretmenlere de çok iş düşmektedir. Öğretmenliğimin ilk yıllarında sınıf öğretmenliği  yapmıştım. 1. sınıfları okuturken bir öğrencim vardı ders aralarında hiç yanımdan ayrılmazdı. Benim yanımda olduğu sürece annesinden ayrılmaya razı oluyordu. Nöbetçi olduğum günlerde benimle dolaşır, birlikte nöbet tutardık. Zaman içinde okula alıştı ve ders aralarında benimle nöbet tutmak yerine arkadaşlarıyla oynamayı seçti JArkadaşlarıyla oynamak demişken bu konu çok önemli! Okulda doğru arkadaşlar edinmek, birlikte okul saatlerinde iyi vakit geçirmekte öğrencinin okula bağlanmasına ve okula severek gitmesine neden olacaktır.

Okulda sosyal faaliyetlere katılmak, bu konuda öğretmenlerinden de destek alarak öğrenciyi  yetenekleri ve ilgisi doğrultusunda zorlamadan yönlendirmek de okulu sevmesindeki etkenlerden biridir.

Okul korkusu ilerleyen günlerde hala devam ediyorsa, baş ağrıları, karın ağrıları vb rahatsızlıklar ya da bir takım bahaneler hala sürüyorsa uzman kişilerden yardım alınmasında yarar vardır. Çünkü sorun sadece okulun ilk günlerindeki korkudan öteye ders çalışma yöntemlerini, verimli ders çalışmayı veya öğrenmeyi bilmemekten de kaynaklanan başarısız olma korkuları da olabilir. Nedenleri iyi saptayıp zamanında çözüm aramakta yarar vardır…Bu sorunlar eğer başlarda önlem alınıp çözülmezse dersler ilerledikçe ve de ara sınıflar da daha da içinden çıkılması zor bir hal alabilir ve öğrencinin okuldan soğumasına ve akademik başarısızlıkla birlikte mutsuz olmasına neden olur…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir