Ana Sayfa Köşeler Regayip Özkan Arslan yazdı: Çocuklardan bize mesaj var (2)

Regayip Özkan Arslan yazdı: Çocuklardan bize mesaj var (2)

24
0

Çocuklardan bize mesaj var (2)

Çocukların çizdiği resimlerdeki mesajlara uzman görüşleriyle devam edelim.

  • Kendine güvensiz çocukların resimlerinde yer gök çizgisi olmaz, genelde resim kâğıdının çok küçük bölümü kullanılır ve çizgiler belirsiz olur. Kullandığı renkler ise mat ve siliktir. Bazen de çizimler yarımdır, figürler küçüktür, figürlerde el ve ayak çizilmemiştir. Uzmanlar bu tarz resim çizen çocukların kişilik olarak güvensiz olduğunda birleşiyorlar. Ve güvensizlikle beraber çevreye uyum, iletişim eksikliği, paylaşım azlığı, bencillik ile de durumu ifade edebileceklerini söylüyorlar.
  • Çocuk kendisini bir grup birey içinde çiziyorsa iletişiminin iyi ve kuvvetli olduğu söylenebilir. Bazı çocuklar da ise çocuk kendisini grubun dışında çizebilir. Hatta yaptığı resimde grup vardır ancak kendisi yoktur. Burada önemli olanın çocuğun grup içinde kendisini görmesi olduğunu söylüyor uzmanlar.
  • Resimde anne ya da babanın abartılarak çizilmesi baskın aile bireyini simgelemektedir. Ancak bazı durumlarda anneye olan hayranlık da annenin abartılı çizilmesine neden olabilir. Bu durumu en iyi ve sağlıklı bir şekilde yorumlamak için, evdeki ortamın bilinmesi gerekir.
  • Aile resimlerinde kendisini, anne ve babasını çizip kardeşlerini çizmiyorsa eğer, çocuğun kardeşlerini kıskandığını gösterir. Ya da tam tersini yaparak kendilerini resme dahil etmezler. Diğer taraftan bazı çocukların kardeşleri kendisinden büyük olsa bile, resimde beden ölçüsü olarak küçük çizdikleri de görülür. Nadiren de olsa kardeş kıskançlığı olan çocuklar aile bireylerini resimde bir bütün olarak çizerler ama tüm aile bireyleri belli bir yöne bakarken çocuğun kendisinin gözleri ilgi odağı olan kardeşe doğru bakarken çizdiği görülmüştür.
  • Ev figürü çocukların resimlerinde erken dönemde belirmeye başlar. Ev çocuklar için duygusal yaşamın oluştuğu yerdir, güven ve sığınmanın simgesidir.

Ailenin durumuna, kişisel deneyimlere göre çizimler çocuklarda değişiklik göstermektedir.

Çocuk ev yaparken iki seçeneği vardır. Ya içeriyi göstermeyen duvarlar çizecek ya da saydam resim yaparak duvarları ortadan kaldırıp kişileri de içine alan bir resim çizecektir.

  • Çocuk resimlerinde simetriye sık rastlanır. Çiçekler, ağaçlar, kuşlar simetrik olarak konumlandırılır. Çocukların gelişim süreçlerinde normal bir durumdur. Aynı zamanda çocuklar resimleri tekrar da ederler. Önceleri bu tekrarlar anlamsız olsa da zaman içinde anlamlı çizimler tekrarlanır hale gelecektir.
  • Aile içindeki baskıyı gösteren resimlerde çocuklar resmi tamamlarlar ancak kendilerini en son resme dahil ederler. Ailede anne ve babalarını sinirli, öfkeli, çocuğa veya başkasına bağıran şeklinde çizerler. Çocuk aile bireylerini siyah kalemle çizer, ya da kağıdın küçük bir kısmına aile bireylerini çizer.
  • Okul fobisi olan çocuklar genellikle kendisini, anne ve babasını bir ev içinde çizerek evde kalma isteklerini vurgularlar. Ya da bazı çocuklar sürekli aile bireylerini çiziyor, kendisini de aile içinde mutlu çiziyorsa ve okulu, arkadaşlarını çizmekten kaçıyorsa okul fobisinden bahsetmekte uzmanlar.

Yetişkinlere göre sıradan, anlamsız, karalama gibi duran resimler çocuklarımız için büyük önem taşımaktadır. Kimisi çöp adam çizer, kimisi yaşına göre oldukça başarılı figürler çizer, kimisi üçgen evler çizer.  Bunların bir anlamı olmadığını düşünürüz. Karalanmış resme bakıp resimde çok yeteneksiz benim çocuğum deriz. Aklımıza gelmez kendi dünyalarını kaleme ve renklere döktükleri çocuklarımızın. Aslında oyun kadar önemlidir, bir dildir onlar için resim.

Yukarıda aktardıklarım uzmanların araştırmalarına yönelik yayınlardan aktarılmış bilgilerdir. Bu yazıdan yola çıkarak çocuklarınızı yargılamaya lütfen kalkmayın sevgili ebeveynler. Her çocuk özeldir ve bizler uzman değiliz. Çocukların yaptığı resimleri değerlendirirken çocuğumuzun resim gelişimi açısından hangi gelişim düzeyinde olduğunu bilinmeli, çünkü bizi korkutan bir figür aslında onun yaşı gereği yapmasının normal olduğu bir şey olabilir diyor uzmanlar.

Renklerle bezenmiş bir resimde mutlu çizilmeniz dileklerimle.

Urla Egemen Haber Gazetesi’nde 24 Ağustos’ta yayınlanan yazısı

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir