Sayıştay denetimi, Urla'da faaliyet gösteren 8 STK'yı vuracak | Urla Egemen Haber

logo


03 Kasım 2018

Sayıştay denetimi, Urla’da faaliyet gösteren 8 STK’yı vuracak

Sayıştay denetimi, Urla’da faaliyet gösteren 8 STK’yı vuracak

Sayıştay, Urla Belediyesi’nin 2017 Mali Yılı Hesapları’nın incelemesini tamamladı ve geçtiğimiz ay raporlaştırdı. Gerçekleşen bütçe giderlerinin, tahmini bütçe giderlerine oranla yüzde 60.4, gerçekleşen bütçe gelirlerinin de tahmini bütçe gelirlerine oranla yüzde 54.13 düzeyinde olduğu vurgusu yapılarak başlanan raporda, Urla Belediyesi’nin çeşitli mahallelerde yer alan 91 taşınmazının muhasebe ve emlak kayıtlarında yer almadığının belirlendiği yazıldı. Raporda ayrıca, belediyeye ait 8 taşınmazın, mevzuata aykırı bir şekilde dernek, kooperatif ve birliklere tahsis edildiği belirtilerek, bu tahsislerin ivedi olarak iptal edilmesini istedi. Raporda yer alan bir başka ilginç maddede ise Urla Belediyesi’ne ödenmesi gereken ‘sabit ve mobil haberleşme altyapısı veya şebekelerinde kullanılan her türlü kablo ve benzeri gerece ilişkin geçiş hakkı ücretlerini’ yasal olmayan bir şekilde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından alındığı vurgusu yapılarak, bu ücretlerin Büyükşehir’den talep edilmesi istendi.

Urla’da büyük bir kaosa neden olacak ‘Yer tahsisi iptal’ kararı, Urla Belediyesi Ek Bina kompleksinde yer alan taşınmazlarda faaliyet gösteren Atatürkçü Düşünce Derneği Urla Şubesi, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Urla Şubesi, Türk Kadınlar Birliği Urla Şubesi, AKUT Seferihisar Ekibi, S.S. Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, TÜKODER, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Urla Şubesi ve İskele Mahallesi’ndeki taşınmazda faaliyet gösteren Ali Rıza Mete Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’ni etkileyecek.

Urla Belediyesi’nin, ‘Protokol tarihleri sonunda tahsisleri iptal edeceğiz’ teklifini kabul etmeyen Sayıştay, raporda;  ‘İdare tarafından verilen cevapta Belediye tarafından mevzuata aykırı olarak tahsis edilen taşınmazların sözleşme tarihi sonu itibariyle tahliye edileceği belirtilmiştir. Ancak tahliye için sözleşme süresinin bitmesinin beklenmesi uygun değildir. Bu nedenle tahsislerin ivedilikle iptal edilmesi gerekmektedir’ denildi.

Rapordaki bir diğer maddede, ”Yapılan incelemelerde söz konusu geçiş ücretlerinin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yetkisiz ve yasal olmayan bir şekilde tahsil edildiği ve ayrıca Urla Belediyesi’ne herhangi bir ödemede bulunmadığı görülmüştür.

Yönetmelikte açıklanan tarifeye göre, büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde bulunan ilçe belediyelerinin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerlerden en fazla metresi 0,70.-TL geçiş hakkı ücreti alınacağı ve söz konusu tutarın her yıl ÜFE ye göre güncellenebileceği belirtilmiştir.

Bu itibarla; mezkur Yönetmelik hükümleri uyarınca geçiş hakkı ücretlerinin belediye meclisince kabul edilmesi ve geçiş hakkı ücretlerinin tahsil edilmesi (geriye dönük olarak da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden) gerekmektedir’ ifadelerine yer verildi.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ