Ana Sayfa Galeri Tarık Akan, Urla’da yaşayacak

Tarık Akan, Urla’da yaşayacak

51
4

tarik44Geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz, Türk Sineması’nın unutulmaz oyuncusu, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucusu, milyonların sevgilisi Tarık Akan’ın adı, Urla’da adına yakışan konseptte düzenlenecek bir parka verilecek. Urla Belediyesi ayrıca, ünlü sanatçının adıyla yeni oluşturulacak bir konsepti de ilçe merkezinde uygun bir yerde oluşturacak.15-960-x-540

Urla Belediyesi, Zeytinalanı’nda, Petline Benzin İstasyonu arkasında bulunan bir alanı, ünlü sanatçı Tarık Akan’ın ani vefatından sonra park haline dönüştürme kararı aldı. Hafta başında yapılan Meclis toplantısında gündeme gelen ve Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından hemen çalışmalarına başlanan parkta, 90 m2 çocuk oyun alanı (1 adet oyun grubu,1 adet salıncak ve 2 adet tahterevalli ve kauçuk zemin kaplaması) 40 m2 spor alanı (5 adet fitness aleti), kent donatıları (banklar ve çöp kovaları) aydınlatmalar, yeşil alanlar ve yürüyüş yolları yer alacak.

sibeluyarUrla Belediyesi ayrıca, ilçe merkezinde arayışları süren bir noktaya, Tarık Akan’ın tarzını yansıtacak bir konseptle, anı merkezi de oluşturacak. Fotoğrafları, filmlerinde canlandırdığı karakterlerin çizimleri, kullandığı eşyalar ve çeşitli film afişlerinin yer alacağı ‘Anma köşesi’ için bir kaç alternatif arasından seçim yapacaklarını belirten Belediye Başkanı Sibel Uyar, ”Ünlü sanatçımız Tarık Akan’ın da adını, diğer sanatçılarımız Necati Cumalı, Yorgo Seferis ve Tanju Okan gibi unutulmaz isimlerle birlikte Urla’da yaşatacak olmanın gururunu yaşayacağız” dedi.

37 parkta düzenleme gerçekleşti

Öte yandan, 2016 yılı için planlanmış olan park yenileme işi kapsamında 37 parkın düzenlemeleri tamamlandı. Parklarda çocuk oyun grupları, salıncak ve tahterevalli yenilemeleri, ipli tırmanma ve zıpzıp eklemeleri ile açık alan spor aletleri montajı yapıldı. Çocuk oyun alanlarının zeminlerine beton dökülüp kauçuk zemin kaplaması ile kaplandı. İhale kapsamında  biri engelsiz olmak üzere toplam 19 adet çocuk oyun grubu, 6 adet ipli tırmanma, 15 adet salıncak , 10 adet tahterevalli , 5 adet zıp zıp, 100 adet açık alan spor aletleri ile 3940 m2 kauçuk zemin kaplaması bulunuyor.

 

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
editorSEVAL ESKİCİOĞLUMaydanozMeral kayatekin Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Meral kayatekin
Ziyaretçi
Meral kayatekin

İskele mevkii Atatürk Mahallesi 2148/1 sok sonunda olan aynı zamanda 2151 sok. bitişiğin deki çocuk oyun alanı olarak ayrılan alanda park yapım çalışmaları ne zaman başlayacak acaba?

Maydanoz
Ziyaretçi

Necati Cumalı Urla’lı, Seferis ha keza öyle, Tanju Okan yıllarca Urla’da yaşamış; peki Tarık Akan? Saygı duyduğumuz ülkemizin kaybettiği çok önemli bir değer, gerçek bir sanat adamı; buraya kadar tamam da Urla ile doğrudan bir bağı var mı, yok! Yahu böyle saygı duymamız gereken birçok aydın var, mesela Levent Kırca, mesela Hablemitoğlu, mesela Mumcu… say sayabildiğin kadar. Meclis böyle keyfi karar alamaz ki; bu işlerin bir kriterinin olması gerekmiyor mu? Bu saygı duyduğumuz insanların her biri için park yapacak mıyız?

SEVAL ESKİCİOĞLU
Ziyaretçi
SEVAL ESKİCİOĞLU

Haberde yer alan fotoğrafla ilgili olarak bir düzeltme yapılması gerekiyor. Tarık Akan’ın Sürü filminden bir kare diye verilen fotoğraf aslında YOL filmine aittir. DİKKATİNİZE…