Ana Sayfa Asayiş Urla’da yerel siyaset ısınıyor

Urla’da yerel siyaset ısınıyor

19
0

Urla’da yerel siyaset ısınıyor

Mehmet Kaya

Ekim 2018’de adaylarını açıklayacağı konuşulan CHP, (Ki her zaman olduğu gibi yapamayacaklar) bunu başarsa bile Mart 2019’a kadar listelerde pek çok değişiklik yapacaktır. Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen milletvekili seçimlerinde son gece değişiklik yapmaları da bu tezimi güçlendiriyor.

Adaylar nasıl belirlenecek?

Bence en önemli konu bu. Ama görünen o ki genel merkez bir kaç kişinin kararı ile atama yapacak. Ekmelettin İhsanoğlu olayında olduğu gibi…

Tüzüğünde, söylemlerinde ‘Sosyal demokrat’ olarak kendilerini nitelendiren CHP, ne yazıktır ki demokratlığa çok uzak…

Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok az olan doğrularından birisi ‘Adalet Yürüyüşü’ idi. Fakat parti içi adalet o güzergahta kaldı.

Parti içindeki bu adaletsizliği önümüzdeki seçim için belirlenecek aday profillerinde de net olarak göreceğiz.

Kurultay için imza verenlerden aday yapacaklar mı? Hayır… İmza vermeyenlerden aday yapacaklar mı? Hemen hepsi aday yapılacak. Aziz Kocaoğlu, ‘Aday değilim’ dedi. Çünkü kendisi de biliyor ki genel merkez Kocaoğlu’nu aday yapmayacak. Eğer Muharrem İnce Genel Başkan olsaydı, Aziz Bey kesin adaydı. Hem de ilçe belediye başkanları ve meclis üyesi listelerini şimdiden yapmıştı.

CHP’nin atamayla doğru aday çıkarması çok zor. Şimdiye kadar en doğru aday Muharrem İnce idi. Bu adaylıkta da ince hesaplar vardı. Bu da Muharrem İnce’den kurtulmaktı. Kılıçdaroğlu bana göre bu ince hesabı nedeniyle İnce’yi aday gösterdi. Fakat hesabı tutmadı. Görünen o ki Kılıçdaroğlu 2019 yerel seçimlerinden sonra zorunlu olarak koltuğu Muharrem İnce’ye teslim edecek.

Aday belirleme nasıl olmalı?

Kısaca tüm üyelerle ön seçim yapılmalı. Neden mi? Çünkü delege sandıkta değil, il ve ilçe başkanlarının hazırladığı (Veya belediye başkanının) listelerdir. Delege tercihi ile ön seçim yaparsanız, bunun sonucu önceden bellidir. Sağlıklı bir seçim olmaz. Aynı şekilde meclis üyeleri de üyeler arasındaki ön seçim ile belirlenmeli. Atama yapıldığında, il başkanlığının, ilçe başkanlığının ya da belediye başkanının adamı listeye girer. Halkın adamı da dışarıda kalır. Geçmişte olduğu gibi atamayla aday yaparsan, partiyle alakası olmayan kişiler meclis üyesi olur. Bu tür yanlışlıklar da CHP’deki oy oranının düşmesinin etkenlerinden birisidir.

Önce kendi partiline sahip çıkacaksın. Eğer kendi partiline sahip çıkmazsan günden güne erirsin ve sonuç 9-0 olur.

Gelelim Urla’ya; Gün geçtikçe aday adayları artmakta. Şu an bildiğim kadarıyla 7 aday adayı oldu. Bu sayı daha da artacak gibi görünüyor. Peki, neden aday sayısı çok? Bu sorunun bir çok cevabı olabilir. Adayların Urla sevdası diyebiliriz. CHP’den aday olmak, seçilme şansını yükseltir diyebiliriz. Nedenleri olumlu ya da olumsuz çoğaltabiliriz. Aslında bu konuda bir soru da mevcut belediye başkanına sormak gerekir. Neden karşınıza bu kadar çok aday çıkıyor diye…

Aday adayları Urla için yapmak istediklerini madde madde sıralamaya başladılar. Bu vaatler kulağa hoş geliyor. Mevcut belediye başkanımızın adaylık açıklaması ise insanların kafasını karıştırdı. Ne demişti Sibel Hanım? Her türlü adayım!

Bence bu cümleyi açıklaması gerekir!

Çünkü, bu cümle vatandaşın kafasında soru işaretleri oluşturdu. Herkes kendine göre yorumlar yapmaya başladı. Sibel Hanım bu cümleye açıklık getirirse yapılan bu yanlış yorumlar ortadan kalkacaktır.

Nasıl bir aday olmalı?

Herkesin gönlünde bir başkan profili vardır.

Bence, benim başkanım nasıl olmalı?

Mitinglerde adaylar bir çok vaatlerde bulunacaktır.

Bu vaatleri büyük harflerle yazıp, altına imza atması, bu vaatlerle dolu metni makam odasına ve belediye binası girişinin tam karşısına asmalı…

Halkın içinde olmalı, toplumun her kesimi ile barışık olmalı…

Urla’yı tanıyan, bilen, çalışkan, üretken bir ekip kurmalı…

Belediye çalışanlarına karşı adaletli olmalı…

İşçi arkadaşlarımızın maaşlarındaki dengesizliği ortadan kaldırmalı…

İlçe başkanlığı ile sorunsuz olmalı…

Makam odasını üçüncü kattan zemin kata almalı…

Aday seçilen, seçilemeyen aday adaylarının projelerini değerlendirmeli…

Bu kriterlerde bir aday çıkarırsa CHP, partilileriyle, vatandaşla arasında yaşanan kopukluğu giderebilir ve halkın partisi olma yönünde ilerler.

Aksi halde, zor günler yaşayabilir.

Bunu da yakında hep birlikte göreceğiz.

Sağlıkla kalın…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir