Ana Sayfa Galeri Urla’dan bir Erdoğan Ker geçti

Urla’dan bir Erdoğan Ker geçti

50
0

Vefa sayfamızın ilkinde, ilçemize büyük hizmetleri dokunan ve 2013’te yaşama veda eden değerli büyüğümüzü tanıtmak istedik; İşte, bilinmeyen yönleriyle Başkanımız Erdoğan Ker…

Sevgili Eski Urlalı Dostlarım…

Bu yazıyı yazarken günlerce, hatta haftalarca düşündüm. Çünkü Erdoğan Ağabey hem Eski Urla için, hem de Eski Urlalılar için o kadar çok değer ve anlam ifade ediyor ki…

İlk yazımda sizi ağlatmayayım diye o kadar çok dikkat ettim ki anlatamam. Çünkü sevgili Erdoğan Ağabeyin hayatı başarılarla ve bir o kadar da sıkıntılarla dolu. Ama bu sıkıntılar şahsıyla ilgili değil, Urla ile ilgili sıkıntılar. Hani “Hayatımı yazsam roman olurdu” denir ya, işte Erdoğan Ağabeyin hayatı tam bir roman.

1930 Yılında Urlalı Mehpare Hanım ve Mehmet Beyin oğlu olarak dünyaya geldiğinde herhalde hiç kimse onun ileride Urla’nın Belediye Başkanı olacağını tahmin edemiyordu.

Zafer caddesinde Eski Elektrik Fabrikası ve İtfaiyenin karşısında bakkal dükkanı işleten ve rençberlik yapan bir ailenin oğluydu.

İlkokulu Urla 1. Okul’da, ortaokulu ve liseyi Buca Ziraat Okulu’nda okuduktan sonra askere gitti.

Hürriyet Partisi kurucusu

Askerden geldikten sonra; 1955 yılında Demokrat Parti’den ayrılan Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu ve Ekrem Hayri Üstündağ ile beraber 30 milletvekilinin kurduğu Hürriyet Partisi’nin Urla kurucuları arasında yer aldı.

Sevgili Mehmet Tekin Kavcıoğlu Ağabeyim facebook’ta yazdığı anılarında, Hürriyet Partisi’nin amblemi olan Namık Kemal’in resmini yapması için Erdoğan Ker’in kendisine teklifte bulunduğunu ve 5 TL karşılığında anlaştıklarını okuduğumda çok heyecanlanmıştım.

Talat Aydemir ve arkadaşlarının yaptığı 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra Hürriyet Partisi kapatıldı.

Erdoğan Ker 1963 yılında yapılan yerel seçimlerde Adalet Partisi’nden Urla Belediye Başkanı seçildi. Ta ki biz (CHP) 1977 yılında seçimleri kazanana kadar, 15 yıl aralıksız Urla Belediye Başkanlığı yaptı.

Çok genç yaşta ve 3 dönem üst üste seçimleri kazanmanın öz güveniyle hiçbir Urlalı’yı kırmadan 15 yıl boyunca çok güzel hizmetler yaptı.

Urla’nın altyapı, yol, su, elektrik, çöp, istihtam, imar, istimlak ve temizlik gibi birçok sorununu çözdü.

Yeni Urla Lisesi, spor salonu, futbol sahası, ağaçlı yol, Yıldız Tepe, İskele Limanı, İçmeler su sondajı, belediyeye ait yeni binaların yapımı ve bunun gibi sayısız hizmetleri O’nu Urla’nın tarinde “Unutulmazlar” arasına sokmuştur.

Toplam 1311 fotoğraf

1990-1995 yılları arasında CHP Urla ilçe başkanlığı yaptığım dönemde ayrı partilerde olmamız nedeniyle çok tatlı anılarımız ve sohbetlerimiz oldu.

Özellikle facebook’ta kurduğum “Eski Urla ve Eski urlalılar Hareketi”ne destek için Kıbrıs Şehitleri Caddesindeki evine ailemle gittiğimdeki ev sahipliğini unutamam.

Bana özel arşivini açtı. Tüm yaşamı boyunca çekilmiş 1311 adet fotoğrafı vardı. Sevgili Erdoğan Ağabey, “Hepsini alabilirsin” dediğinde boynuna sarılıp ağladığımı saklamanın hiç bir anlamı yok.

O arşiv tam 3 yıl bende kaldı.

Bu sohbetlerde çok tatlı anılarımız vardı.

Aramızda 30 yaş olmasına ve ayrı siyasi görüşlerde olmamıza rağmen baba oğul gibiydik. Ortak noktamız URLA ve ATATÜRK’dü.

Bazen birbirimize sağcı-solcu ve AP’li-CHP’li diye hitap ederdik.

2013 yılının ekim ayında Sevgili Erdoğan Ker Ağabeyimizi kaybettiğimizde arkasında Urla’ya adanmış bir ömür ve binlerce dost bıraktı.

URLALILAR SİZİ ÖZLÜYOR…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir