Ana Sayfa Asayiş Urlalı Fetö’cüler hakim karşısına çıkmaya başladı

Urlalı Fetö’cüler hakim karşısına çıkmaya başladı

69
0

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ‘Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) üye olmak suçlamasıyla Urla’da gerçekleştirilen operasyonlarla gözaltına alınıp, mahkemelerce tutuklanan ve ‘Fetö Silahlı Terör Örgütüne üye olmak ve maddi destek sağlamak’ suçlarından haklarında iddianame hazırlanan sanıklar, hakim karşısına çıkmaya başladı.

Operasyonlarla tutuklanan 34 zanlıdan bazıları serbest kalmış, bazıları ise Denetimli Serbestlik Yasası gereği salıverilmişti.

Engin B., Ahmet E., Mehmet B., Kurtuluş H., Hakkı G., Eren G., Ender G., Osman Z., Ahmet Z., Hayati Ö., Serhat N., Ali A., Mustafa T., Burhan S. ve eşi, Kerim G., Hayrettin H. Kemal Ş. ve Cem K.’nın tutuklu olarak yargılandıkları davalar görülmeye başlandı.

Urlalı Fetö’cülerin davalarında 60 kadar ‘Tanık-Şikayetçi’ olduğu öğrenilirken hafta başında Ahmet E., Eren G. ve Ender G.’nin yargılamaları gerçekleşti. Üç duruşmada da hakimler sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Fetö sanıklarının ayrı ayrı yargılanması kararından sonra bugün, İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Hakkı G.’nin duruşması görüldü.

Önder Şengüler

Hakkı G.’nin duruşmasında AK Parti Urla eski Teşkilat Başkanı Önder Şengüler ve L.Ö. ile B.A. tanık-şikayetçi olarak ifade verdi.

İddianamede yer alan ‘Fetö yapılanmasında üye’ kimliği ile hakim karşısına çıkan Hakkı G.’nin oldukça zayıfladığının gözlemlendiği öğrenilirken, kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmediği, Urla’nın Yenice Mahallesi’nde dernek aracılığıyla inşa edilen ve dedesi Hakkı G.’nin adını verdikleri, ‘Muallim Hakkı Öğrenci Yurdu’nun arazisini düşük bedelle sattıklarını, eğitime hayır olsun diye yaptıklarını söyledikleri, 3 yıl içerisinde 45 bin lira yardım yaptıklarını içeren iddianamede geçen hususları reddetmedikleri öğrenildi. Hakkı G.’nin avukatlarınca tahliye talep edildi, 27 dakika süresince istişare yapan mahkeme heyeti daha sonra Hakkı G.’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Silahlı Terör Örgütüne üye olmak ve maddi çıkar sağlamak suçlarından yargılanan Hakkı G. ve önceki gün hakim karşısına çıkartılan Ahmet E., Eren G. ve Ender G.’nin bir sonraki duruşmalarının şubat ayı içinde yapılacağı bilgisine ulaşıldı.

Diğer tutuklu sanıkların davalarına önümüzdeki günlerde devam edileceği bildirildi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir