Ana Sayfa Galeri Vapur iskelesi için yer bulundu!

Vapur iskelesi için yer bulundu!

100
0
Feribot İskelesi'nin Tanju Okan Parkı önündeki sahile yapılması kararlaştırıldı
Feribot İskelesi’nin Tanju Okan Parkı önündeki sahile yapılması kararlaştırıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Urla’ya gerçekleştireceği feribot seferleri için yanaşabileceği iskeleye yer, nihayet bulundu. İZDENİZ yetkililerinin geçtiğimiz ay yaptıkları inceleme sonunda iskelenin, Tanju Okan Parkı önündeki sahile yapılması kararlaştırıldı.

Eski adıyla ‘Askeri Banyo’ olarak bilinen sahile, feribotları yanaşabilmesi için yaklaşık 50 metre uzunluğunda sabit iskele yapılacak.tanjuokanparki

Büyükşehir Belediyesi’nin denize kıyısı bulunan ilçeler arasındaki feribot ring seferlerine, bu iskelenin tamamlanmasıyla Urla da dahil olacak.

Büyükşehir, yaz başında Foça’dan sonra Karaburun ve Mordoğan seferlerini başlatmış, Güzelbahçe, Urla ve Narlıdere’yi ise iskelelerin tamamlanmasından sonraya bırakmıştı.

Urla’da yapılacak iskele için yıl başından bu yana süren araştırmalarda, feribotların yanaşması için önce Pier Otel’in yan tarafı olan liman içindeki alan düşünülmüş, ancak buraya yapılacak iskelenin seyyar olması, trafiği engelleyeceği ve ihtiyaca tam olarak yanıt vermeyeceği gerekçesiyle yeni arayışlar başlamıştı.

tanjuokanparki2Bu süreçte gündeme gelen Tanju Okan Parkı önündeki sahil, gerek trafik sıkışıklığına neden olmayacak olması, gerekse atıl durumdaki bir alanın değerlendirilmesi açısından cazip bulundu.

Önümüzdeki aylarda, yapımına başlanacağı ve önümüzdeki sezona hazır hale getirileceği öğrenilen iskele, deniz içinde feribotların yanaşma sınırı olan 4 metre derinliğe ulaşılabilmesi için 50 metre uzunluğunda yapılacak.

İskelenin yapılmasından sonra, bölgenin yeniden şekillendirileceği, parkın bir bölümünün de yolcuların kullanabileceği tesislere dönüştürüleceği bildirildi.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir